Respirator transportowy MicroVENT

Home / Produkt

Respiratory

RESPIRATOR – jak działa oraz dlaczego jest niezastąpiony?
Respirator, nazywany inaczej sztucznym płucem, to urządzenie, wspomagające, albo całkowicie przejmujące proces oddychania pacjenta, kiedy z różnych powodów oddychanie nie może odbywać się samodzielnie. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne np. pacjent po urazie, w śpiączce, w trakcie operacji, przy przyjmowaniu leków które blokują przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, bądź przy niewydolności układu oddechowego.
Respirator a COVID-19
Respirator to w obecnych czasach prawdopodobnie najważniejsze urządzenie medyczne. Przyczyną jest wirus COVID-19, który atakuje układ oddechowy, czasami do tego stopnia, że chory pacjent nie jest w stanie samodzielnie oddychać.

Człowiek zdrowy oddycha dzięki pracy dwóch partii mięśni – przepony oraz mięśni międzyżebrowych, które usztywniają klatkę piersiową. Kiedy mięsień przepony wędruje w dół, płuca wypełniają się powietrzem. A gdy przepona idzie w górę, wypycha powietrze na zewnątrz. Powietrze przechodzi przez cały układ oddechowy, począwszy od jamy ustnej, przez tchawicę oraz rozgałęzia się w oskrzelach na mniejsze kanaliki zakończone pęcherzykami płucnymi. Powierzchnia pęcherzyków jest mocno ukrwiona, ponieważ właśnie w tym miejscu zachodzi wymiana gazowa. Z naszej krwi pobierany jest dwutlenek węgla, a zwrotnie dostarczany tlen około aż 20000 razy w ciągu dnia.

Gdy do układu oddechowego pacjenta trafi wirus to zaczyna się mnożyć w jego komórkach. To dość skomplikowany proces, który w efekcie wywołuje stan zapalny utrudniając oddychanie. Organizm stara się walczyć, jeśli jest w dobrej kondycji to poradzi sobie sam, a jeśli nie, to chory pacjent potrzebuje respirator.
Respirator – jak działa?
Jest to urządzenie, które bardzo precyzyjnie podaje pacjentowi właściwą mieszankę powietrza, co wymusza proces oddychania.
Działanie respiratora opiera się więc na wytwarzaniu dodatniego ciśnienia w płucach. Aparat tlenowy cyklicznie wdmuchuje choremu pacjentowi przez rurkę intubacyjną właściwą ilość powietrza. Żeby nie uszkodzić pęcherzyków płucnych za dużym ciśnieniem wdechu, niezwykle istotny jest dobór odpowiednich parametrów. Po wykonanym wdechu pod wpływem sił sprężystych płuca zapadają się a wtedy następuje wydech. Kiedy w płucach będzie minimalna ilość powietrza, to uruchamia kolejny wdech. Podstawowy cel respiratora to dotlenienie pacjenta do momentu aż jego organizm zwalczy wirusa. Może to przebiegać od kilku dni do kilku tygodni.

Wyświetlanie jednego wyniku